Pazarlama, sadece pazarlamacılara bırakılabilir mi?

Başarılı ve sürdürülebilir bir marka performansı için artık sadece reklam ve tanıtım faaliyetleri yeterli olmasa gerek.

Sattığımız ürünün montajını yapmak için son kullanıcının evine ayak basan montaj personeli,

Tüketicinin telefonla ulaştığı çağrı merkezi elemanı,

Satış sonrası servis personeli, kısacası son kullanıcı ile temas ettiğimiz her nokta aslında markamız için bir pazarlama unsurudur.

Özellikle ürün bazında ayrışmanın pek mümkün olmadığı günümüz koşullarında, bu faktörlerin ve aktörlerin önemi daha da artıyor.

Çünkü tüm bu temas noktalarının son kullanıcı ile girdiği etkileşimin sonucunda markamız ile ilgili bir algı oluşur, olumlu veya olumsuz, bazen de nötr…

Buna bağlı olarak da marka tercihimiz ve satışlarımız doğrudan olumlu veya olumsuz etkilenir.

Ciddi reklam harcamaları ve onca emek ile mağazanıza getirdiğiniz bir tüketici, mağaza personelinin tutum ve davranışı ile satın alma niyetinden ve kararından vazgeçebilir.

Ya da bir vesile ile ürününüzü satın almış olan bir tüketici montaj personelinin profesyonel ve güler yüzlü hizmeti sonrası size reklam yapmadan yeni müşteriler getirebilir.

Bir ürünü hasarlı teslim edip üstüne üstlük tüketicinin sorunu ile ilgilenmediniz mi o zaman sadece bu müşteriyi değil daha onlarcasını kaybettiniz demektir.

Pazarlamayı güzel bir reklam filmi, ilgi çekici bir kampanya veya muhteşem bir sponsorluk organizasyonu olarak görmek en büyük yanılgılarınızdan biri olabilir.

Pazarlama artık 4P veya 5C’den daha ötedir.

Bir orkestra şefi tarafından yönetilerek, şirketin tüm birimleri tarafından topyekûn hareket edildiğinde, bir markanın başarısız olma ihtimali yok denecek kadar azdır.

Bu misyonu üstlenebilecek ve liderlik edecek kişiler de kendi konfor alanlarından çıkıp bu vizyonu ortaya koyabilen pazarlamacılar olacaktır.

Leave a comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s