Bitmeyen bir Aşk Hikayesi : Çalışan Memnuniyeti

Başarısız bir markanız olsun istiyorsanız çalışanlarınızı mutsuz kılın!

Türkiye’de sayısı pek de fazla olmayan sınıf atlamış markaların uzun yıllar önce idrak ettiği ve uygulamaya koyduğu bir yaklaşım : Çalışan Memnuniyetini Önemsemek

Tabi ki hiç bir şirket “ben çalışanlarımı mutsuz edeceğim” düşüncesiyle hareket etmez, ancak bu konu bir şirket stratejisi olarak somut bir biçimde ele alınmadığında, iş hedefleri de bu durumdan son derece olumsuz olarak etkilenir, ama çelişki şu ki şirket yönetimi problemin kök nedeninin “mutsuz çalışan” olduğunu idrak edemez.

Konuya ister insancıl tarafından isterseniz tamamen ticari menfaatler açısından yaklaşın, şirketlerin ve markaların sürdürülebilir bir başarı elde etmek için en ön planda tutması gereken bir konu, Çalışan Memnuniyeti.

Son yılların trendi olan “Tüketiciyi Merkeze Oturtma” anlayışının, çalışanlar çemberin dışında bırakıldığı sürece, sonuç getirmesi maalesef pek mümkün değil.
Maalesef bugün bile pek çok şirket yöneticisi / patronu hala konuya bu açıdan yaklaşamadığı veya yaklaşmayı tercih etmediği için başarısızlığın nedenlerini başka yerlerde arıyor.

Böyle olmasının en belirgin nedenlerinden biri – işsizlik oranının yüksek olmasından dolayı – çalışanın o işe zaten muhtaç olduğu, bu işi bulduğu için şükretmesi gerektiği düşüncesinin yaygın olması. Ama atlanan nokta şu ki, çalışanın o işe mecbur olması, çalıştığı sürece o işe maksimum katkı sağlamaya istekli olacağı anlamına gelmiyor ya da başka bir açıdan bakarsak, çalışanları mutlu edecek bir çalışma platformu oluşturulmadığı zaman, markanıza en yüksek katkıyı sağlayabilecek yetkin personeli elinizde tutamıyorsunuz.

Günün sonunda başarı, ancak maddi ve manevi tatmin sağlamış bireylerin bir araya gelmesi ile ulaşılabilir; en yetenekli ve zeki insanları ekibinize dahil etseniz dahi, eğer bu tatmini sağlayamazsanız başarılı bir sonuç almanız da mümkün olmaz veya bu kadroyu uzun süre elinizde tutamazsınız.

Peki çalışanların mutlu olması nasıl sağlanır?
Emeğin maddi karşılığı tabiki çok önemli, ancak bu zaten malumumuz.

Her şeyin başında “samimiyet” geliyor aslında öncelikle. Şirket yönetici kadroları “mış” gibi yapmamalı, samimi olarak çalışanlarına değer verdiğini göstermeli, yani sözle veya kağıt üzerinde değil uygulayarak bunu yapmalı.

Nasıl bir insan hobisini “iş” edindiğinde başarılı olması kaçınılmaz ise benzer bir şekilde çalışan da markayı “kendi” markası gibi sahiplendiğinde de başarı kaçınılmazdır. Bu da ancak o çalışan mutlu kılındığında mümkün olabilir.

Belki profesyonel hayatta bu tür şeylere ihtiyaç olmadığı düşüncesini savunanlar olabilir, ancak bizim kültürümüzde maalesef bu pek geçerli değil; istisnalar her zaman var olmakla birlikte, toplum olarak duygusal bir yapıya sahibiz, bu nedenle profesyonel veya rasyonel yaklaşımların bizim kültürümüzde karşılığı maalesef biraz sınırlı.

Çalışan memnuniyetinin sağlanması için üzerine eğilmek gereken kapsamları,

  • Fiziki çalışma koşulları
  • Manevi tatmin ve saygınlık
  • Kişisel/Kariyer gelişim imkanları olmak üzere üç ana başlık altında toplamak mümkün.

Bu başlıkların her biri ile ilgili uzun uzun yazmak mümkün ancak temelde önemli olan konu, çalışanların dinlenmesi, ihtiyaç ve beklentilerinin iyi anlaşılması, dikkate alınması. Çalışanların kendilerini özgürce ifade edebilecekleri ve geliştirebilecekleri ortamların sağlanması, inisiyatif almalarına imkan verilmesi.

Özellikle 1990 sonrası doğan jenerasyonda bunun tersi bir yaklaşımın çok daha büyük tepkiler aldığını ve bu durumun sık iş değişikliklerine yol açtığını gözlemlemek mümkün.

Bu nedenle şirket yönetici kadrolarına ve insan kaynakları yönetimine bu anlamda ciddi bir iş düşüyor.

Şirket değerlerinin bu doğrultuda yeniden elden geçirip, özellikle ara kademe yöneticiler aracılığıyla en alt hiyerarşik seviyeye kadar uygulayan şirket/markalar, özellikle ürün ve teknoloji açısında rekabetçi farklılık yaratılması pek mümkün olmayan sektörlerde, rahatlıkla bir kaç adım öne çıkacaklardır.

Join the Conversation

1 Comment

Leave a comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: