Sosyal medyada etkili iletişim nasıl yapılır?

Yeni medya iletişim kanallarının hayatımız girmesiyle birlikte her geçen gün önemi daha da kazanan sosyal medya kanallarından Facebook, Instagram ve Twitter mecralarında nelere öncelik vermek gerekir?

Takipçi sayısı önemli mi?

Her ne kadar binler veya milyon takipçiniz olsa da sosyal medya da etkileşimin yüksek olması daha önemli çünkü Facebook ve Instagram’da organik içerikleriniz yani reklam vermediğiniz sürece sadece takipçilerinizin %10’una gösteriliyor. Yani hesabınız 1Milyon takipçisi varsa bir gönderiniz bu takipçilerden sadece yaklaşık 100bini görebiliyor. Elbette bu rakamda azımsanacak bir sayı değil ancak takipçilerinizin ne kadarı organik olduğu da ayrı bir önem taşıyor.

Firmaların fazla takipçi yapmak adına takipçi satın alması gibi durumlarda hedef kitleden ziyade gelişigüzel veya sahte hesaplarla takipçi yapıyorsa ulaştığınız kitle aslında günün sonunda markanıza bir değer katmadığı gibi satış da getirmiyor.

Sosyal medya iletişiminde odaklanılması gerekenler neler?

  • Takipçi kazanmak en önemli kriter olarak ele alınmamalı, etkileşimi artıracak hem de organik takipçi kazandıracak içerikler üretmeye odaklanılmalı.
  • Sadece promosyon ve kampanya indirimleriyle dolu bir sayfa yaratmak yerine, hedef kitlenizi iyi tanıyarak hedef kitlenize yönelik ilham verici hedef kitlenizi bilgilendirici ve yönlendirici içeriklere yer verilmeli .Örneğin; bir kozmetik markasıysanız, cilt renklerine yönelik makyaj tüyoları, günlük veya iş için nasıl makyaj yapılmalı gibi içerikler kitlenize makyaj konusunda ilham verirken, ürünlerinizi de tanıtmanıza ve satmanıza yardımcı olacaktır çünkü her markanın kırmızı ruju var ancak kırmızı ruju nasıl ve hangi renklerle kombinleyerek hangi saç renginde hangi tonu kullanacağını tüketiciye sunduğunuzda hem markanızı o alanda uzman olarak konumlandırır hem de fiyatın ötesinde tüketiciye değer sunarsınız. 
  • Hedef kitle iyi dinlemeli ve hangi içeriklerin daha fazla etkileşim yani beğenme, kaydedilme, paylaşılma veya satışa dönüştüğünü ölçümleyerek ona göre içerikler tercih edilmeli.
  • Yine hedef kitlenizden aldığınız sosyal medya yorumlarını iyi analiz ederek beklentilerine ve aynı zamanda sorunlarına yardımcı olacak yaklaşımlar benimsenmeli

Sosyal medya paylaşımlarında etkileşiminiz ne kadar artarsa Facebook ve Instagram o gönderileri daha çok ön plana çıkarmaya başlıyor. Tabi ki organik gösterim yine de kısıtlı kalıyor. Bu yüzden markaların bütçesini sosyal medya reklamlarına ayırması gerekiyor. Burada da dikkat edilmesi gereken nokta ise hedef kitle ve içeriğin amacına yönelik reklam modellerinin tercih edilmesi. Öncelikle yıllık bazda sosyal medya içerik stratejisi kurgulayarak, aylık bazda bunların planlaması yapılarak buna göre de reklam modelleri ve bütçeleri belirlenmeli.

Facebook ve Instagram’da hangi reklam modelleri tercih edilmeli?

Facebook ve Instagram reklamları sayesinde hedef kitlenize ulaşabilirsiniz. Bunu yaparken kampanya amacınız iyi tanımlamanız size reklam bütçenizi verimli kullanma konusunda avantaj sağlayacaktır. Facebook ve Instagram reklamları ile markanızın bilinirliğini artırabilir, websitenize trafik sağlayabilir, lead (potansiyel müşteri) datası toplayabilir veya satış yaptığınız alana yani ofinize veya mağazanıza müşteri çekebilirsiniz.

Facebook Reklam Modelleri

  • Sayfa Gönderisiyle Etkileşim: Facebook sayfanızda paylaştığınız bir gönderiyi yani postu (fotoğraf, video, link) daha fazla kişiye ulaşmak için kullanılır. Buradaki amaç hedef kitle ve bütçe dahilinde maksimum kişiye postu göstermektir. Kısa dönemli ve özel günlere ait içerik paylaşımlarında bu reklam modeli tercih edilebilir.
  • İnternet Sitesine Tıklamalar: İnternet sitenizin trafiğini arttırmak için kullanılır. Geniş bir ürün gamına sahipseniz, internet üzerinden satışınız mevcut veya bir ürünle ilgili tanıtım yapmak istiyorsanız tüketicinin satış öncesi temas ettiği en önemli noktalardan biri olan websitesine yönlendirici reklam tercih edilebilir. Aynı zamanda potansiyel müşteri verisi toplamaya yönelik yani form doldurma gibi aksiyonları ölçmek istiyorsanız yine bu reklamı tercih edebilirsiniz.  
  • Uygulama Yüklemeleri: Uygulamalarınızın yüklenme sayısını arttırmak için kullanılır. Eğer markanızın bir uygulaması (app) varsa, buradan satış yapıyorsanız uygulamanızın sahip olduğu kullanıcı sayısını artırmak için tercih etmeniz gereken reklam modelidir.
  • Etkinlik Yanıtları: Facebook etkinliğinizi daha fazla kişiye duyurarak katılımı arttırmak için kullanılır. Hedef kitlenizi mağaza açılışına, konferans veya seminer gibi etkinliklere davet etmek istediğinizde kullanabileceğiniz reklam modelidir.  
  • Video Görüntülemeleri: Videonuzun görüntülenme sayısını arttırmak için kullanılır. Sosyal ağda görmeye alışık olduğumuz metin yazısı ve imaj ikilisinden daha akılda kalıcı olan video reklamlar, markanın hatırlanmasını artırıyor ve yüksek etkileşim almasını sağlayarak, potansiyel müşterileri satın almaya yönlendiriyor. Sosyal ağlarda içerik üretimde metin ve görselden ziyade video içerikleri daha başarılı sonuçlar getiriyor.

Sosyal medya stratejisi nasıl yapılır, içerik planı nasıl oluşturulmalı, nasıl bütçe planlaması yapılmalı gibi soruları bir sonraki yazımızda ele alacağız.

Sosyal medya stratejisinden önce markanızın gideceği yönü, önceliklerini, rekabet durumunu, hedef kitle analizinin olduğu kapsamlı bir çatı Marka stratejisine ihtiyaç olduğunu unutmayın. Tüm yapılan aksiyon, içerik yönetimi ve reklamlar bu belirleyeceğiz marka stratejisine hizmet etmeli.

Leave a comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s